مشخصات فنی

مشخصات فنی و جزئیات سقف وافل

مشخصات کلی 

این قالب به عنوان یک قالب غیرماندگار سقف محسوب می شود. یعنی پس از بتن ریزی سقف، از بتن جدا شده و پس از اتمام عمر مفید آن قابل بازیافت است . با این خصوصیت، تمامی بلوک های سقفی را می توان از ساختمان حذف کرد و این علاوه بر حفظ منابع ملی به استحکام، سبک سازی و ایمنی بیشتر ساختمان در زمان وقوع زلزله کمک خواهد کرد. با توجه به شکل قالب تمامی تیرچه های پیش ساخته به همراه مشکلات نصب آنها در سقف حذف خواهد شد و به دلیل اجرای تیرچه درجا از نظر فنی بسیار بهتر و راحت تر اجرا می شود. همچنین به دلیل استحکام قالب هنگام اجرای سقف، نیروهای اجرایی به راحتی می توانند بر روی قالب تردد داشته باشند بدون آنکه نگران شکستن قالب یا در رفتن آن از محل باشند و این به امنیت جان کارگران کمک زیادی خواهد کرد.

از خصوصیات دیگر این نوع سقف اجرای آسان آن توسط نیروهای اجرایی می باشد. با توجه به عمده ی ساخت و ساز کشور جهت زیر سازی سقف می توان از وسایل معمول اجرای سقف مثل چهار تراش، قوطی فلزی، لوله داربست و جک های معمول سقف استفاده کرد. اجرای این سقف بسیار مشابه سقف تیرچه بلوک میباشد.

 

هدف اصلی 

صنعتی سازی اجرای سقفهای بتنی، کاهش وزن و هزینه، حفظ محیط زیست، افزایش ایمنی و مقاومت در برابر زلزله و آتش سوزی ، کاهش مصرف سوخت و مواد اولیه ، افزایش عمر سازه ها، کنترل کیفیت اجرا، افزایش سرعت، حذف مرحله ساخت، تولید وحمل هر نوع تیرچه و بلوک.

 

آئین نامه های مورد استفاده در طراحی وافل

1- آئین نامه ACI

2- آئین نامه بتن ایران (آبا)

3- آئین نامه 2800 

4- تمامی مباحث مقررات ملی ساختمان

5- بارگذاری (519)

6- مبحث نهم مقررات ملی ساختمان، فصل 18 و 19 (ضوابط دالهای مشبک)

7- دفترچه راهنمای نکات حائز اهمیت در محاسبات و نقشه های سازه (خطرات جانبی و انتقال حریق) دفتر کنترل ساختمان نظام مهندسی

 

جزییات سقف “وافل”

 

شکل وابعاد قالب:

قالب سقف از جنس پلاستیک کامپوزیت تهیه شده که بسیار سبک است و سطح صیقلی آن باعث میگردد نمای بتن به صورت اکسپوز (نمایان) مورد استفاده قرارگیرد .