معرفی

سقف وافل چیست؟

امروزه استفاده ازتکنولوژی‌های نوین ساختمانی در سراسر دنیا مورد توجه بوده و بکارگیری آنها علاوه بر افزایش سرعت وکیفیت اجرا باعث کاهش هزینه نیز می‌‌گردد. سیستم‌ وافل با بلوک ­های مکعبی غیر ماندگار به عنوان یکی از جایگزین‌های مناسب برای روش‌های ساخت سنتی و مصالح مرسوم می‌باشد. این نوع سقف ها به‌ عنوان راه حلی مناسب دراکثر ساختمان‌ های مسکونی، اداری، تجاری، هتلها، پارکینگ‌ های طبقاتی، آموزشی و…  برای اجرای دهانه‌های بلند مورد استفاده قرارمي‌گيرند.

معرفی

سیستم سقف ” وافل”، پس از چندین سال تحقیق و بررسی نیاز های صنعت ساختمان کشور و بررسی سقفهای متعارف سنتی و با در نظر گرفتن مفاد آیین نامه های ساختمان  پا به عرصه ساخت و ساز کشور گذاشته است. در واقع این نوع سقف بروزآوری روشهای متداول در حال اجرا با قالب هایی به همین نام میباشد، که بدون برهم زدن ابزار و روشهای موجود و تحمیل هزینه های سنگین با اصلاح الگوی مصرف مصالح و روش اجرا از دفن مصالح گران مانند تیرآهن، میلگرد، بتن، سفال، پلی استایرن(فوم) و پرت مصالح و منابع ملی جلوگیری میکند.

دلایلی که باعث شده تمایل مهندسین به اجرای این نوع سقف افزایش پیدا کند را به صورت مختصر مورد بررسی قرار می دهیم.

امروزه بر خلاف گذشته نه چندان دور، تنوع سیستمهای سازهایی و سقف ها زیاد شده است و جهت انتخاب بهترین گزینه ی سقف باید پارامترهای مختلفی از جمله کیفیت، سرعت، نوع اسکلت، قیمت و … را مورد بررسی قرارداد و بهترین گزینه را برای اجرای سقف سازهایی انتخاب کرد.

سیستم سقف حدود 57 درصد ساخت و سازهای کشور، دال یک طرفه از نوع تیرچه بلوک یا تیرچه پلاستوفوم میباشد. این روش منسوخ شده در جهان متاسفانه همچنان در ایران رواج دارد. به دلیل طولانی شدن مطلب در ذیل فقط به عنوان معایب این نوع سقف که بیشترین آمار مصرف در کشور دارد میپردازیم.

عیوب سقف های تیرچه بلوک

  1. به دلیل آنکه معمولا تیرچه در کارگاه هایی جداگانه تولید میشود، نظارت کامل و دایم بر ساخت آن ممکن نیست.
  2. جوشکاری هایی که معمولا برای ساخت تیرچه انجام می گیرد به دلیل ایجاد تنش در میلگرد از نظر فنی کاملامردود است.
  3. بتن پاشنه تیرچه در واقع ملات سیمانی است، در صورتی که مقاومت این بتن در محاسبات با بتن سقف یکسان فرض شده است.
  4. به دلیل ماندگار بودن بلوک و عدم نمایان شدن بتن تیرچه بعد از بتن ریزی، در خیلی از موارد ویبره زدن بتن تیرچه به درستی صورت نمیگیرد. 

 

         

 

5 . به دلیل عدم استقامت بلوک های پلی استایرن در حین اجرای سقف، خطرات فراوانی را برای نیروهای اجرایی به وجود میآورد.

6 . در هنگام قراردادن تیرچه بر روی سقف در اغلب موارد بتن سر تیرچه تخریب میگردد، به شکلی که میلگرد تیرچه نمایان است و معمولا در زمان بتن ریزی این محل نیز خالی میماند، یعنی تیرچه در محل تکیه گاه به تیر اصلی اتصال ندارد!!!

 

 

7 . در هنگام جا زدن تیرچه، آرایش و فاصله خاموت ها از بین می رود و جهت مرتب کردن خاموتها نیاز به صرف هزینه و زمان می باشد.

8 . به دلیل ماهیت بلوک های پلی استایرن و فرو رفتن اسپیسر در آن معمولا میلگرد حرارتی به بلوک می چسبد، که این مورد با حذف میلگرد حرارتی تفاوتی ندارد.

 

 

9 . به دلیل حرکت بلوک های پلی استایرن حین بتن ریزی معمولا جان تیرچه و یا عرض تای بیم(شناژ مخفی) کمتر از عرض طراحی اجرا می شود.

10 . استفاده از بلوک های پلی استایرن و برش کاری آن باعث پخش شدن تکه های آن بر روی سقف می گردد که تمیز کردن محل تیرها و تیرچه ها در این گونه موارد دشوار و هزینه بر است

11 . دفن بلوک در بتن هدر دادن سرمایه ملی و آسیب رساندن به محیط زیست است

12 . به دلیل شکل تیرچه و آسیب پذیر بودن آن حین جابجایی، حمل و انتقال آن به محل مصرف توسط ماشین های کوچک و با رفت و آمدهای زیاد انجام میشود که باعث تحمیل هزینه به کارفرما خواهد شد.